Rôzne cesty tepla do našich domovov

 

Máte pocit, že aj napriek dostatku tepla u vás doma tomu niečo chýba? Chceli by ste za vykurovanie viac ušetriť, pozerať sa do praskajúceho ohňa, prípadne sa večer prejsť po teplej dlážkebosými nohami? Možno práve nasledujúce riadky vám poradia, ako na to.


Klimatizácia

Pravdepodobne nikoho pre nikoho nebude novinkou, že existuje systém, ktorý v lete chladí a v zime vzduch v miestnosti otepľuje. Nazýva sa klimatizácia a jej ďalšou výhodou je, že po celý rok šetrí vaše peniažky. V lete, najmä ak vonkajšia teplota prekročí 30°C, je aktuálna požiadavka zníženia teploty v interiéri. Pri chladení priestorov však treba dbať na to, aby teplota vnútorného prostredia nebola oproti vonkajšej teplote nižšia o viac ako 5 - 6°C. Väčší rozdiel už organizmus vníma ako nepríjemný, začínajú fungovať kompenzačné mechanizmy a aj v najhorúcejšom lete môžete ochorieť z podchladenia (nádcha, zápal dýchacích ciest, stuhnutie chrbtice).

Jestvuje množstvo zdravotných problémov, ktoré môžu vzniknúť pri nesprávnom prúdení vzduchu v miestnostiach, prehrievaní interiéru. Asi najjednoduchším spôsobom, ako zabrániť prehrievaniu interiéru je zatienenie okien, pričom najúčinnejšie sú vonkajšie žalúzie, ktoré zabránia dopadu slnečného žiarenia na okenné sklo a do miestnosti. Môžete použiť aj ventilátory. Znižujú teplotu vzduchu a zvyšujú účinnosť potenia zvýšeným prúdením vzduchu. To isté prúdenie však môže viesť k podráždeniu očných spojiviek a horných dýchacích ciest, ba až k ich zápalu. Nebezpečné môže byť aj lokálne schladenie tých častí tela, na ktoré je ventilátor nasmerovaný - najmä oblasť krčnej chrbtice môže zareagovať bolestivým stuhnutím (tzv. úsad).

Týmto malým úvodom vám chceme predstaviť systém, ktorý so sto percentnou účinnosťou rieši tieto problémy. Klimatizácia, čiže komplexné vzduchotechnické zariadenie môže vytvárať mikroklimatické podmienky podľa nášho želania - udržiavať teplotu, vlhkosť i prúdenie vzduchu požadovaných parametrov a tým minimalizovať riziko nachladenia, ale dokáže aj za krátky čas zohriať vzduch v miestnosti na požadovanú teplotu. Tento komplexný systém má aj svoje negatíva. Jedným z nich je jej hlučnosť prevádzky, ktorá sa však postupným vývojom darí celkom úspešne odstraňovať, resp. znížiť. Kondenzácia vodných pár z vyústenia do vonkajšieho prostredia môže pri nesprávnom umiestnení spôsobiť vlhnutie okolitých stien, s čím pri dlhodobejšom ignorovaní problému sú späté aj plesne a hniloba. Filtre a nakoniec celé vzduchotechnické zariadenie treba udržiavať neustále v čistote, inak sa v teplovodnom systéme môžu rozmnožiť mikroorganizmy - legionely - ktoré vyvolávajú závažné ochorenia. A nakoniec je overené, že asi 30 percent populácie z rôznych príčin klimatizované prostredie neznáša, necíti sa v ňom príjemne. Ide najmä o citlivé skupiny, ako sú malé deti, alergici a osoby s ochoreniami dýchacej sústavy. U všetkých týchto rizikových skupín sa môžu prejaviť zdravotné problémy.

Systémy stenového a podlahového vykurovania

Podlaha z kameňa a dlaždíc má niečo do seba, ale nelahodí našim bosým nohám. Ľahko sa umýva, nemusíte sa báť, že vylejete polievku pri sobotňajšom obede pred televízorom. Ako radi by sme sa ale, niekedy prešli po teplej dlážke v obývačke, alebo večer pozerali vysielanie bez troch párov ponožiek na nohách. Nie je to nič ťažké. Stačí vybaviť svoj domček jednoduchým podlahovým kúrením a bude vám vďačná celá rodina. Je efektívnou a úspornou alternatívou vykurovania rodinných domov, kancelárií, obchodov a rôznych objektov, jednoducho všade kde je potrebné príjemné teplo.

Ešte prijateľnejšou alternatívou je komplexný vykurovací systém. Presnejšie nízkoteplotné systémy stenového a podlahového vykurovania. Tieto sú všeobecne považované za najprogresívnejšiu a zatiaľ najzdravšiu formu vykurovania. V globále ide o chladenie či vykurovanie miestností pomocou stien. V systéme rúrok zabudovaných v stene, sa rozvádza studená alebo teplá voda, ktorá ochladzuje a otepľuje najprv steny a od nich sa zmení aj teplota vzduchu miestnosti. Takáto forma chladenia vylúči prievan a zabezpečí rovnomernú teplotu v celej miestnosti.

Chladenie pomocou systému stenového vykurovania pozitívne ovplyvňuje zdravie človeka, pretože sa teplota v miestnostiach nezmení náhle, zmena je bližšia človeku, približuje sa tomu, čo je pre ľudský organizmus normálne a ideálne. Zásada „teplé nohy a studená hlava“ tu platí doslova a je pre človeka veľmi príjemná. Systém zabraňuje víreniu vzduchu a teda aj prachu, čo ocenia hlavne alergici, nevysušuje vzduch a tým uľahčuje dýchanie, a nehrozí ani prechladnutie detí, ktoré sa hrajú na vykurovanej podlahe. V zime sa takýto systém vykurovania dokonca aj finančne veľmi oplatí. Horúca voda ohrieva steny, ktoré sa menia na veľkú vykurovaciu plochu a odovzdávajú do priestoru teplo rovnomerným sálaním.. Teplota vykurovacej vody prúdiacej rúrkami v podlahe je nižšia ako 50°C, čo znamená významnú úsporu energie pri prevádzke, systém s nízkou teplotou vratnej vody podporuje aj hospodárnosť kondenzačných kotlov.

Takéto vykurovanie a chladenie nezasahuje do architektúry interiéru a hodí sa do všetkých typov miestností, treba však vopred zvážiť rozmiestnenie nábytku. Osem milimetrov hrubá rúrka stenového vykurovania umožňuje malú hrúbku omietky a nízke náklady na omietanie.

Najlepšie a najúspornejšie váš dom vykúri kombinácia podlahového a stenového vykurovania. Podlahové vykurovanie je zdrojom sálavého tepla s veľkou akumulačnou schopnosťou, stenové vykurovanie rýchlo a pohotovo reaguje na požiadavky regulácie. Výsledkom skombinovania predností oboch systémov je rýchle a energeticky nenáročné dosiahnutie požadovanej teploty.



O čo je lepšie ako radiátor?

Podlahové kúrenie umožňuje znížiť teplotu v miestnosti o 2 až 3 °C pri zachovaní príjemného pocitu tepla v porovnaní s inými druhmi kúrenia. Systém zaistí teplú, rovnomerne sálajúcu celú podlahu - ostatné ponecháva na prírodné zákony.

Tradičné vykurovacie telesá sálajú horúci vzduch, ktorý zostáva pod stropom, kým sa neochladí, potom klesá dole a spôsobuje prievan pri podlahe. Tak vzniká chladná podlaha. Teplota v miestnosti sa zdá byť nízka a účet za kúrenie sa zvyšuje.

Povrch podlahy so zabudovaným podlahovým vykurovaním má mať v priestoroch, kde sa dlhodobo zdržiavame, napríklad v obývacej izbe, teplotu asi 22 - 27°C. Vtedy pociťujeme aj príjemnú tepelnú pohodu v miestnosti. Vyššiu maximálnu teplotu povrchu podlahy - 35° C - si môžeme zvoliť v priestoroch, kde sa zdržiavame kratší čas, napríklad v kúpeľni.

V súvislosti s konštrukčným riešením podlahového vykurovania ako aj s fyzikálnou podstatou odovzdávania tepla z vykurovacej plochy je reálne možné ušetriť približne 15 - 20 % energie. S reálnymi úsporami oproti klasickému vykurovaniu 20 - 25 % sa stáva podlahové vykurovanie progresívnym vykurovaním s reálnou cenovou návratnosťou.

Krby

Takmer každého upokojuje tiché praskanie ohňa a pohľad do rozihraných plameňov. Aby sme si mohli dopriať príjemné večerné chvíľky v rodinnom kruhu, chytili sme oheň do klietky, do krbu. Bezprostredne po zrealizovaní tejto odvážnej myšlienky sa stal krb vyhľadávanou atrakciou pre vlastníkov rodinných domov, nielen pre už spomínanú neopakovateľnú atmosféru, ale preto, že sa tento krásny dojem dá skĺbiť s praktickým využitím. S teplom. Krb dokáže poskytnúť veľkú časť tepla na vykurovanie izby, poprípade sa dá prepojiť s celkovými rozvodmi domáceho kúrenia a tým ušetriť značnú sumu peňazí za vykurovanie obývaných priestorov.


Aký krb si vybrať?

V prvom rade je potrebné si jasne určiť, na aký účel bude náš krb slúžiť. Či sa chcete iba príjemne cítiť, alebo mať z krbu aj úžitok v podobe tepla. Vyberať je z čoho. Staršie typy krbov majú otvorené ohnisko, kde neregulovane prúdi teplo do miestnosti. Výhodou však je neopakovateľná atmosféra, pretože medzi ohňom a vami nie je žiadna prekážka v podobe skla. Stáva sa však, že nechcený zápach dymu pri nesprávnom odvetraní prenikne aj do miestnosti, čo je neželaný faktor. Využiť teplo v maximálnej možnej miere nám umožní krbová vložka, ktorá nám umožní odvádzané množstvo tepla regulovať a vyhriať viacero miestností.

Na výrobu krbových vložiek sa používa liatina alebo oceľ, rozoznávame jednoplášťové alebo dvojplášťové konštrukcie. Oba varianty ponúkajú porovnateľnú účinnosť a životnosť, rozdielny je spôsob odovzdávania tepla, a teda spôsob použitia. Miesto kúrenia liatinových vložiek má vyššiu teplotu, využíva prevažne akumuláciu tepla, ktoré je odovzdávané okolitému prostrediu sálaním, v menšej miere konvekciou. Oceľové krbové vložky využívajú z väčšej časti systém ohrevu prúdiaceho vzduchu - s menším podielom akumulácie a nižšou prevádzkovou teplotou. Na vykúrenie iba jedinej izby je vhodnejšia jednoplášťová krbová vložka, dvojplášťová sa používa ak chceme odviesť teplo do viacerých miestností. Je logické, že je aj drahšia, pretože na jej výrobu sa spotrebuje viac materiálu, patrí medzi luxusnejšiu výbavu, regulovanie teploty nám umožňuje vyšší komfort. Dosahuje sa pomocou systému regulovania tepelného výkonu. Tento je zvyčajne pri štandardných vložkách v podobe mechanického tiahla alebo termostatu. Ak máme takýto systém, môžeme kontrolovať teplotu, docieľujeme plynulejšie spaľovanie a tým aj znižujeme spotrebu paliva. Treba si dať pozor, či vaša krbová vložka dobre tesní. Nedokonale tesniaca vložka totiž značne znižuje účinnosť krbu. Obvykle sa na utesnenie používa vlepená šnúra zo skleneného vlákna. Jej životnosť je niekoľko rokov, potom sa musí vymeniť. Niektoré krbové vložky sú vybavené nerezovým tesnením, ktoré sa neopotrebuje a slúži bez obmedzenia.

Ako krb postaviť?

Pred stavbou vami vybratého krbu, si treba uvedomiť niekoľko závažných informácií. V prvom rade zvážte, či sa chcete iba tešiť z prítomnosti ohňa vo vašej obývačke, alebo využijete vznikajúce teplo na kúrenie. Budete riešiť aj otázku, či dáte prednosť úspornému krbu, alebo krbu s maximálnym tepelným výkonom- nie je to iba o peniazoch. Zvoľte si tiež akumuláciu tepla alebo teplovzdušný rozvod. A na záver vyriešte ešte vzhľad, teda aké bude obloženie krbu, napr. rustikálne, moderné atď. Krb svojím celkovým vzhľadom by mal zapadať do prostredia, miestnosti kde bude vystavený. Zo skúseností vieme, že najlepšie sa v miestnostiach vyníma tzv. rohový krb, môžete si však samozrejme určiť sami, kde by mal ten váš stáť. Nesmiete zabudnúť skontrolovať parametre vášho komína. Ak je všetko ako má byť, v prospektoch alebo na internete vyhľadajte výrobky s atestom o technickej spôsobilosti a nájdite dodávateľa so zodpovedajúcou odbornosťou.


Elektrická vložka

Ak nemáte komín a predsa by ste chceli mať doma krb, aj pre vás existuje alternatíva. Môžete si zvoliť krb elektrický. Musíte použiť elektrovložku, ktorá sa obmurováva presne tak ako klasická krbová vložka. Funguje však na elektrický prúd. Nie je dôvod obávať sa vysokej spotreby elektrického prúdu, elektrický krb má výkon iba okolo dva kilowatty. Podobne ako pri normálnych krboch si musíme uvedomiť, na aký účel bude spotrebič slúžiť. Takisto sa môže používať ako doplnkové vykurovacie teleso mimo vykurovacej sezóny. Ak sa rozhodnete pre jeho inštaláciu, nie je potrebné stavebné povolenie.

Späť

Interiér a nábytok

Nábytok a samotné zariadenie interiéru azda najvýraznejšie hovorí o povahe a osobnosti majiteľa domu. Je dôležité dobre sa rozhodnúť, ktoré materiály použijeme, aký bude výber farieb a konečné rozmiestnenie vecí. Častokrát bojujeme aj s rozhodnutím, či je výhodnejšie pri zariaďovaní svojho príbytku zakúpiť hotový nábytok priamo v predajni a prispôsobovať ho do svojich misetností postupne, alebo si ho dať urobiť na mieru. Nie sú to jednoduché otázky, preto je nutné sústredenie, aby ste mali vo svojom dome pocit pokoja a pohody.Materiály na výrobu nábytkuVšetci..

Trendy spálňa 2022: Čo by v nej nemalo chýbať? Trendy spálňa 2022: Čo by v nej nemalo chýbať?

Dominanta celej domácnosti či srdce domova – aj takto by sa dala nazvať spálňa, ktorá patrí k hlavným miestnostiam v dome. Ak chcete, aby aj tá vaša vyzerala dobre a jednotlivé prvky v nej vytvárali príjemnú atmosféru, musíte si ju vedieť správne zariadiť. Inšpirujte sa najnovšími trendmi na rok 2022 a vytvorte si váš vysnívaný priestor na oddych.Atmosféru nastolíte posteľouNajvýraznejším kúskom celej spálne je posteľ. Každý si ju všimne hneď, ako do miestnosti vojde. Práve to je dôvod, prečo nesmie byť fádna. Využite jej dominantné postavenie a masívnosť..

Sanácia, zatepľovanie a predchádzanie vlhnutiu

Sanačné omietkové systémySanácia zavlhnutých objektovNajčastejšie postupy proti vzlínajúcej vlhkostiA čo so zatekaním? Vyberte si strešnú krytinuDá sa sanovať aj povrchová vrstva strešných plášťov?Vlastný postup sanačných prác strešnej krytinyČasto sa stane, že na vašom dome neustále vlhnú steny a uniká vám rôznym spôsobom teplo, čo sa prejaví či už vo forme zvýšených výdavkov za spotrebné energie, praskaním muriva, hnilobou.Ako hovorí názov tohto príspevku, pozrieme sa na niektoré pracovné úkony spojené s naprávaním stavebných chýb, starnutím..

Občianska a trestná zodpovednosť za protiprávne obmedzovanie práv užívať nehnuteľnosť

„Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva. Dedenie sa zaručuje. Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných a v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom. Výkon vlastníckych práv nesmie poškodzovať ľudské zdravie, prírodu, kultúrne pamiatky a životné prostredie nad mieru ustanovenú zákonom.“ (Ústava Slovenskej republiky, článok 20 ods. 1 a 3)  V roku 1993 som uzavrela manželstvo..

Niektoré zásady občianskeho práva a ich význam pre platnosť zmluvných vzťahov o nehnuteľnostiach

Zásada rovnosti účastníkov   V oblasti občianskeho súdneho procesu je zásada rovnosti účastníkov ustanovená v čl. 12 ods. 1 Ústavy SR a v občianskom súdnom konaní sa transformuje do zásady rovnosti účastníkov konania (čl. 47 ods. 3 ústavy) a vzťahuje sa na všetky materiálne a procesné zákony a na každého. Rovnosť pred súdom je len výrazom rovnosti strán pred zákonom, v tomto prípade pred Občianskym súdnym poriadkom. Z toho vyplýva, že rovnosť pred zákonom a rovnosť pred súdom je obsahom toho istého pojmu a znamená rovnaké postavenie..

Timesharing - atypická forma nájmu nehnuteľností

Iste sa už mnohí z vás, vážení čitatelia, stretli s novinkou na našom trhu, a to s dovolenkovými pobytmi, ktoré si záujemcovia tak povediac predplatili aj na obdobie niekoľkých rokov. Ide o timesharing, o právny inštitút pôvodne pochádzajúci spoza Atlantického oceánu, ktorého základy u nás sú dané najmä právom Európskej únie. Timesharing v práve EÚ a SRPrávnym rámcom pre oblasť nájmu práva na tzv. sezónne, alebo, aby sme sa vyjadrovali v súlade so znením právnych textov, práva užívať budovu alebo jej časť v časovo vymedzených úsekoch, je..

Výhody a nevýhody stavebného sporenia

 Pri dnešných finančných pomeroch v spoločnosti je v tejto problematike jasné, že nasporiť na byty pre dve alebo tri deti je v priemernej rodine vecou nie ťažkou, ale nemožnou; na druhej strane by však všetci rodičia veľmi radi zabezpečili svojich potomkov najmä po tejto stránke, aby mali pri štarte do samostatného života vlastnú strechu nad hlavou. Keďže však "odkladaním pod vankúš" nemajú šancu tento problém vyriešiť, mnohí siahajú po produkte vyvinutom presne na tento účel - stavebnému sporeniu. Je už takmer samozrejmosťou, že sa takýto..

Daň z nehnuteľností

Čo je to daň z nehnuteľností?Vyrubenie daneKto je to daňovník?Predmet daneVýška sadzby daneNovinkyProblematika dane z nehnuteľností je upravená v zákone č.582/2004 Z. z.o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len "zákon"). V podstate sa teda už tri roky zachováva v pôvodnom stave. Každý rok sa ale dejú jemné úpravy.Čo je to daň z nehnuteľností?  Zákon rozlišuje 3 druhy dane z nehnuteľností:daň z pozemkov,daň zo stavieb,a daň z bytov (kam patria pre účely dane i nebytové priestory v bytovom..

Financovanie nehnutelnosti

Právnické a fyzické osoby, ktoré ku svojej činnosti potrebujú vyhovujúce priestory, majú v dnešnej dobe hneď niekoľko možností ako ich získať. Každá z nich obsahuje výhody, nevýhody a skryté riziká. Spomínanými možnosťami sú kúpa nehnuteľnosti za vlastné prostriedky, kúpa nehnuteľnosti s použitím bankového úveru, kúpa nehnuteľnosti na leasingové splátky alebo iba prenájom nehnuteľnosti na určitú dobu.Kúpa nehnuteľnosti verzus nájomKúpa nehnuteľnosti za vlastné prostriedky je klasická možnosť kalkulovania: “čo si môžem dovoliť za peniaze,..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.