Preverte si pred kúpou nehnuteľnosti

Pri kúpe nehnuteľnosti je dôležité dôkladne preveriť jej stav, právne náležitosti a možné riziká. Predávajúci môže niektoré problémy zatajiť, preto je vhodné byť opatrný a mať dostatočne overené všetky relevantné informácie. Tu je podrobný návod, ako preveriť nehnuteľnosť pred kúpou, a na čo si dať pozor, aby ste predišli rizikám.


Predaj nehnutelnosti


1. Právny stav nehnuteľnosti

a) List vlastníctva (LV)

Prvým krokom je preverenie listu vlastníctva. Tento dokument si môžete vyžiadať na katastrálnom úrade alebo si ho stiahnuť z online katastra nehnuteľností. Na liste vlastníctva sú uvedené dôležité informácie:

  • Majiteľ nehnuteľnosti – Overte, či osoba, ktorá nehnuteľnosť predáva, je skutočne jej vlastníkom.
  • Vecné bremená – Zistite, či na nehnuteľnosti nie sú zriadené vecné bremená, ktoré by mohli obmedzovať používanie nehnuteľnosti (napr. právo prechodu cez pozemok).
  • Záložné práva – Skontrolujte, či na nehnuteľnosti nie sú zriadené záložné práva (napr. v prospech banky, ak je nehnuteľnosť zaťažená hypotékou).
  • Exekúcie a súdne spory – Zistite, či nehnuteľnosť nie je predmetom exekúcie alebo iných právnych sporov.

b) Zmluvná história

Ak má nehnuteľnosť komplikovanú históriu vlastníctva, vyžiadajte si zmluvnú dokumentáciu, aby ste overili, či bola nadobudnutá legálne. Zistite, či v predchádzajúcom období neprebehli prevody, ktoré by mohli byť napadnuteľné (napr. predaje medzi rodinnými príslušníkmi pod trhovou cenou).

c) Overenie osobných sporov predávajúceho

Ak predávajúci čelí osobným právnym problémom (napr. rozvodové konanie, dedičské spory), môže to ovplyvniť predaj nehnuteľnosti. Preverenie týchto informácií vám môže pomôcť predísť problémom, ak by bol predaj v budúcnosti spochybnený.

2. Technický stav nehnuteľnosti

a) Technická inšpekcia nehnuteľnosti

Odporúča sa vykonať odbornú technickú inšpekciu nehnuteľnosti, ktorú vykonáva kvalifikovaný technik alebo stavebný odborník. Tento krok vám pomôže odhaliť skryté vady, ktoré nemusia byť na prvý pohľad zrejmé, napríklad:

  • Stav strechy, základov a fasády – Môžu sa vyskytnúť problémy s vlhkosťou, prasklinami alebo opotrebením.
  • Kvalita elektroinštalácie, vodoinštalácie a kanalizácie – Zistite, či sú všetky inštalácie v dobrom stave alebo vyžadujú modernizáciu.
  • Izolácia a energetická náročnosť – Nehnuteľnosť by mala mať dobrú tepelnú izoláciu a energetickú efektívnosť, aby ste sa vyhli vysokým nákladom na kúrenie.

b) Skryté vady

Zistite, či nehnuteľnosť nemá skryté vady, ako sú problémy s vlhkosťou, plesňou, nefunkčné rozvody či narušená statika budovy. Skryté vady môžu byť závažným problémom, ktorý predávajúci často zatají.

c) Kontrola kvality rekonštrukcií

Ak bola nehnuteľnosť nedávno rekonštruovaná, overte si, či bola rekonštrukcia vykonaná profesionálne a podľa stavebných noriem. Predávajúci môže predaj urýchliť tým, že vykoná povrchné opravy, ktoré na prvý pohľad vyzerajú dobre, no po čase môžu spôsobiť problémy.

3. Lokalita a okolie nehnuteľnosti

a) Územný plán a stavebné povolenia

Preverte územný plán danej lokality, aby ste zistili, aké zmeny sú plánované v blízkosti nehnuteľnosti. Možno je v blízkosti plánovaná výstavba, ktorá by mohla znížiť hodnotu nehnuteľnosti alebo zhoršiť kvalitu bývania (napr. výstavba diaľnice, nákupného centra či priemyselnej zóny).

b) Okolie a infraštruktúra

Zistite, aké sú služby a infraštruktúra v okolí – dostupnosť škôl, obchodov, zdravotníckych zariadení a dopravy. Overte si aj bezpečnosť lokality, aby ste predišli tomu, že kúpite nehnuteľnosť v problémovej štvrti.

c) Hlučnosť a dopravná dostupnosť

Preverte, či sa v blízkosti nenachádzajú hlučné prevádzky, cesty alebo stavby, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť kvalitu bývania. Taktiež si overte, či je lokalita dobre dopravne prístupná (napr. blízkosť verejnej dopravy).

4. Hypotéka a finančné aspekty

a) Overenie možnosti hypotéky

Ak plánujete financovať nehnuteľnosť prostredníctvom hypotéky, vopred si overte, či banka akceptuje nehnuteľnosť ako záruku. Niektoré nehnuteľnosti môžu byť zaťažené problémami, ktoré by mohli ovplyvniť schválenie úveru (napr. záložné práva, exekúcie).

b) Dohoda o kúpnej cene

Predávajúci môže umelo zvýšiť cenu nehnuteľnosti, preto je dôležité urobiť si prieskum trhu a porovnať ceny podobných nehnuteľností v okolí. Nespoliehajte sa len na informácie od predávajúceho a realitného makléra. Ak máte podozrenie, že cena je nadhodnotená, je vhodné požiadať o odborný odhad hodnoty nehnuteľnosti.

c) Skryté poplatky a záväzky

Zistite, či na nehnuteľnosti nie sú žiadne skryté záväzky, ako sú nedoplatky na energiách, miestnych daniach alebo iných poplatkoch. Môže sa stať, že tieto záväzky prejdú na nového majiteľa, ak nebudú vyrovnané pred podpisom kúpnej zmluvy.

5. Zmluvné podmienky a proces kúpy

a) Kúpna zmluva

Pred podpísaním kúpnej zmluvy si ju dôkladne preštudujte alebo požiadajte právnika, aby ju skontroloval. Zmluva by mala jasne špecifikovať:

  • Predmet kúpy (popis nehnuteľnosti).
  • Kúpnu cenu a spôsob úhrady.
  • Termíny prevzatia nehnuteľnosti.
  • Ostatné dohodnuté podmienky (napr. či nehnuteľnosť zahŕňa zariadenie alebo spotrebiče).

b) Rezervačná zmluva a záloha

Ak podpisujete rezervačnú zmluvu, uistite sa, že jej podmienky sú férové a že záloha bude v prípade neuskutočnenia kúpy vrátená. U niektorých predávajúcich môže byť záloha nevratná, čo vás môže zbytočne vystaviť riziku.

c) Notárska úschova peňazí

Je vhodné využiť notársku úschovu pri platení kúpnej ceny. Notár drží peniaze v úschove a uvoľní ich predávajúcemu až po prebehnutí celého prevodu vlastníctva, čo vám poskytne istotu, že zaplatíte až po splnení všetkých podmienok.

Záver

Kúpa nehnuteľnosti je dôležitým finančným rozhodnutím, preto je kľúčové dôkladne preveriť všetky právne, technické a finančné aspekty. 

Späť

Keď sme sa rozhodli zatepliť svoj domov

 „Už niekoľko rokov sa na Slovenku veľké, ale aj menšie sivé sídliská z čias socialistickej výstavby menia na čoraz väčšie ostrovčeky farebných budov, ktoré prešli tzv. rekonštrukčnou kúrou v pobode zatepľovania. Keďže väčšina bytových domov je stará už niekoľko desačročí, zančná časť z nich potrebuje priam nutnú rekoštrukciu. Základnou otázkou sa preto často na domových schôdzach stáva otázka: Ako si teda zateplíme svoje spoločné bývanie a hlavne akým spôsobom na to získať peniaze.“ Čo urobiť pred zatepľovaním domu Dobré..

Daňová povinnosť pri prenajímaní nehnuteľností

Povinnosť registrácieVýnimky oznamovacej povinnostiRegistrácia na daňovom úradeBytová politikaPráva a povinnostiPovinnosti voči stavebnému bytovému družstvu     Prenajímanie nehnuteľností každého druhu sa môže za určitých podmienok stať výhodným biznisom. Najmä ak ide o ľudí, ktorý prenajímajú už nadobudnutú nehnuteľnosť, a nie sú zaťažení splácaním hypotéky alebo iných dlhov. V poslednej dobe sa objavil trend rýchleho nákupu nehnuteľnosti a jej  následného prenajímaniu a to najmä v prípade bytov.      Takýto spôsob môže byť pre niektorých..

Ako efektívne riešiť otázku kúrenia

Problém tepla je vzhľadom na každoročné mrazy nielen stále aktuálnym, ale i mimoriadne pálčivým vzhľadom na vysoké ceny energií. Najčastejšia súvisiaca voľba, pred ktorou stojí množstvo rodín, je, či vraziť nemalú sumu peňazí do vlastného kotla a mať tak svoju spotrebu pod kontrolou, alebo naďalej využívať služby verejného pripojenia, ktoré síce počiatočnú investíciu v takej výške nevyžaduje, avšak v konečnom dôsledku stojí omnoho viac. Poďme sa teda pozrieť na výhody aj nevýhody oboch variantov a na kritéria, podľa ktorých by sme sa mali rozhodovať...

Zastúpenie fyzických osôb pri spravovaní ich nehnuteľného majetku

Pri právnych úkonoch súvisiacich s nehnuteľnosťami je možné dať sa zastúpiť inou fyzickou osobou, príp. právnickou osobou. Občiansky zákonník v danej súvislosti diferencuje medzi zákonným zastúpením a zastúpením na základe tzv. dohody o plnomocenstve. Zákonné zastúpenie Zákonné zastúpenie vzniká na základe zákona alebo rozhodnutia štátneho orgánu. Typickým príkladom zákonného zastúpenia je zastúpenie maloletého dieťaťa. Kto je jeho zákonným zástupcom, ustanovuje zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine. Uvedené zastúpenie maloletého..

Ďalšia činnosť spoločenstva, jeho orgány a zánik

FINANČNÉ HOSPODÁRENIE SPOLOČENSTVAUZATVÁRANIE ZMLÚV A OBMEDZENIE PODNIKANIAORGÁNY SPOLOČENSTVAZRUŠENIE A ZÁNIK SPOLOČENSTVA V minulom čísle sme sa pozastavili pri spoločenstve vlastníkov bytov, ktoré je jedným z dvoch druhov spravovania bytových domov. Nakoľko činnosť spoločenstva je dosť obsiahla, v dnešnom článku budeme pokračovať v bližšej špecifikácii činností, ktoré prislúchajú spoločenstvu ako právnickej osobe. FINANČNÉ HOSPODÁRENIE SPOLOČENSTVASpoločenstvo je oprávnené samozrejme vykonávať tie činnosti, ktoré sú vymedzené v zákone č...

Bezdôvodné obohatenie musí byť vydané

Pred niekoľkými rokmi bolo založené spoločenstvo vlastníkov bytov, ktoré zahŕňa niekoľko domov na našej ulici. Toto spoločenstvo uzavrelo za účelom výkonu správy mandátnu zmluvu so správcovskou spoločnosťou, ide o spol. s.r.o. Po asi troch rokoch nastali problémy spojené s fakturáciou a s neprehľadným zvyšovaním poplatkov za výkon správy. Nepomohli ani osobné rokovania, ani písomné urgencie, nič. Podstata veci tkvie v tom, že nám ako spoločenstvu vlastníkov sú účtované poplatky, s ktorými nesúhlasilo naše valné zhromaždenie a naviac, správcovská spoločnosť..

Úrokové sadzby pri hypotekárnom úvere

O možnosti ako si zadovážiť bývanie pomocou hypotekárneho úveru (HÚ), sa toho popísalo už veľa. Pri jeho vybavovaní zaujíma klientov tej či onej banky  jedna zo základných veličín výška úrokovej sadzby. Podľa nastavenia jej výšky, môžete na svojom (HÚ) riadne ušetriť, ale pri troche neuváženosti a letmom prebehnutí čísel v letáku propagujúcom hypotekárny produkt aj svoje bývanie riadne preplatiť. Tak či onak, úroková sadzba tvorí základ splácania vášho dlhu, takže jej optimálne nastavenie je pre vás ako klientov obzvlášť dôležité.Tvorba..

Dom na predaj

Aké sú ceny nehnutelnosti - realitná bublina 2018?

Ako zistiť, či sú nehnuteľnosti nadhodnotené a či kúpou nehnuteľnosti neriskujeme?   Veľmi dobrým zdrojom informácií o tom, či ceny nehnuteľností sú príliš vysoké alebo či sa už nachádzame v oblasti realitnej bubliny a cena za nehnuteľnosť nepredstavuje reálnu hodnotu, ktorú poskytne obytný priestor jej vlastníkovi prostredníctvom možnosti bývania na veľa rokov je kompozitný index, ktorý počíta Národná banka Slovenska.  Ako uvádzajú analytici ÚMS (NBS) ceny nehnuteľností sa v roku 2018 nachádzajú v pásme VZOSTUPU, ďaleko od pásma BUBLINY...


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.