Preverte si pred kúpou nehnuteľnosti

Pri kúpe nehnuteľnosti je dôležité dôkladne preveriť jej stav, právne náležitosti a možné riziká. Predávajúci môže niektoré problémy zatajiť, preto je vhodné byť opatrný a mať dostatočne overené všetky relevantné informácie. Tu je podrobný návod, ako preveriť nehnuteľnosť pred kúpou, a na čo si dať pozor, aby ste predišli rizikám.


Predaj nehnutelnosti


1. Právny stav nehnuteľnosti

a) List vlastníctva (LV)

Prvým krokom je preverenie listu vlastníctva. Tento dokument si môžete vyžiadať na katastrálnom úrade alebo si ho stiahnuť z online katastra nehnuteľností. Na liste vlastníctva sú uvedené dôležité informácie:

  • Majiteľ nehnuteľnosti – Overte, či osoba, ktorá nehnuteľnosť predáva, je skutočne jej vlastníkom.
  • Vecné bremená – Zistite, či na nehnuteľnosti nie sú zriadené vecné bremená, ktoré by mohli obmedzovať používanie nehnuteľnosti (napr. právo prechodu cez pozemok).
  • Záložné práva – Skontrolujte, či na nehnuteľnosti nie sú zriadené záložné práva (napr. v prospech banky, ak je nehnuteľnosť zaťažená hypotékou).
  • Exekúcie a súdne spory – Zistite, či nehnuteľnosť nie je predmetom exekúcie alebo iných právnych sporov.

b) Zmluvná história

Ak má nehnuteľnosť komplikovanú históriu vlastníctva, vyžiadajte si zmluvnú dokumentáciu, aby ste overili, či bola nadobudnutá legálne. Zistite, či v predchádzajúcom období neprebehli prevody, ktoré by mohli byť napadnuteľné (napr. predaje medzi rodinnými príslušníkmi pod trhovou cenou).

c) Overenie osobných sporov predávajúceho

Ak predávajúci čelí osobným právnym problémom (napr. rozvodové konanie, dedičské spory), môže to ovplyvniť predaj nehnuteľnosti. Preverenie týchto informácií vám môže pomôcť predísť problémom, ak by bol predaj v budúcnosti spochybnený.

2. Technický stav nehnuteľnosti

a) Technická inšpekcia nehnuteľnosti

Odporúča sa vykonať odbornú technickú inšpekciu nehnuteľnosti, ktorú vykonáva kvalifikovaný technik alebo stavebný odborník. Tento krok vám pomôže odhaliť skryté vady, ktoré nemusia byť na prvý pohľad zrejmé, napríklad:

  • Stav strechy, základov a fasády – Môžu sa vyskytnúť problémy s vlhkosťou, prasklinami alebo opotrebením.
  • Kvalita elektroinštalácie, vodoinštalácie a kanalizácie – Zistite, či sú všetky inštalácie v dobrom stave alebo vyžadujú modernizáciu.
  • Izolácia a energetická náročnosť – Nehnuteľnosť by mala mať dobrú tepelnú izoláciu a energetickú efektívnosť, aby ste sa vyhli vysokým nákladom na kúrenie.

b) Skryté vady

Zistite, či nehnuteľnosť nemá skryté vady, ako sú problémy s vlhkosťou, plesňou, nefunkčné rozvody či narušená statika budovy. Skryté vady môžu byť závažným problémom, ktorý predávajúci často zatají.

c) Kontrola kvality rekonštrukcií

Ak bola nehnuteľnosť nedávno rekonštruovaná, overte si, či bola rekonštrukcia vykonaná profesionálne a podľa stavebných noriem. Predávajúci môže predaj urýchliť tým, že vykoná povrchné opravy, ktoré na prvý pohľad vyzerajú dobre, no po čase môžu spôsobiť problémy.

3. Lokalita a okolie nehnuteľnosti

a) Územný plán a stavebné povolenia

Preverte územný plán danej lokality, aby ste zistili, aké zmeny sú plánované v blízkosti nehnuteľnosti. Možno je v blízkosti plánovaná výstavba, ktorá by mohla znížiť hodnotu nehnuteľnosti alebo zhoršiť kvalitu bývania (napr. výstavba diaľnice, nákupného centra či priemyselnej zóny).

b) Okolie a infraštruktúra

Zistite, aké sú služby a infraštruktúra v okolí – dostupnosť škôl, obchodov, zdravotníckych zariadení a dopravy. Overte si aj bezpečnosť lokality, aby ste predišli tomu, že kúpite nehnuteľnosť v problémovej štvrti.

c) Hlučnosť a dopravná dostupnosť

Preverte, či sa v blízkosti nenachádzajú hlučné prevádzky, cesty alebo stavby, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť kvalitu bývania. Taktiež si overte, či je lokalita dobre dopravne prístupná (napr. blízkosť verejnej dopravy).

4. Hypotéka a finančné aspekty

a) Overenie možnosti hypotéky

Ak plánujete financovať nehnuteľnosť prostredníctvom hypotéky, vopred si overte, či banka akceptuje nehnuteľnosť ako záruku. Niektoré nehnuteľnosti môžu byť zaťažené problémami, ktoré by mohli ovplyvniť schválenie úveru (napr. záložné práva, exekúcie).

b) Dohoda o kúpnej cene

Predávajúci môže umelo zvýšiť cenu nehnuteľnosti, preto je dôležité urobiť si prieskum trhu a porovnať ceny podobných nehnuteľností v okolí. Nespoliehajte sa len na informácie od predávajúceho a realitného makléra. Ak máte podozrenie, že cena je nadhodnotená, je vhodné požiadať o odborný odhad hodnoty nehnuteľnosti.

c) Skryté poplatky a záväzky

Zistite, či na nehnuteľnosti nie sú žiadne skryté záväzky, ako sú nedoplatky na energiách, miestnych daniach alebo iných poplatkoch. Môže sa stať, že tieto záväzky prejdú na nového majiteľa, ak nebudú vyrovnané pred podpisom kúpnej zmluvy.

5. Zmluvné podmienky a proces kúpy

a) Kúpna zmluva

Pred podpísaním kúpnej zmluvy si ju dôkladne preštudujte alebo požiadajte právnika, aby ju skontroloval. Zmluva by mala jasne špecifikovať:

  • Predmet kúpy (popis nehnuteľnosti).
  • Kúpnu cenu a spôsob úhrady.
  • Termíny prevzatia nehnuteľnosti.
  • Ostatné dohodnuté podmienky (napr. či nehnuteľnosť zahŕňa zariadenie alebo spotrebiče).

b) Rezervačná zmluva a záloha

Ak podpisujete rezervačnú zmluvu, uistite sa, že jej podmienky sú férové a že záloha bude v prípade neuskutočnenia kúpy vrátená. U niektorých predávajúcich môže byť záloha nevratná, čo vás môže zbytočne vystaviť riziku.

c) Notárska úschova peňazí

Je vhodné využiť notársku úschovu pri platení kúpnej ceny. Notár drží peniaze v úschove a uvoľní ich predávajúcemu až po prebehnutí celého prevodu vlastníctva, čo vám poskytne istotu, že zaplatíte až po splnení všetkých podmienok.

Záver

Kúpa nehnuteľnosti je dôležitým finančným rozhodnutím, preto je kľúčové dôkladne preveriť všetky právne, technické a finančné aspekty. 

Späť

Úskalia pri predaji rodinného domu

Faktory ovplyvňujúce cenu nehnuteľnostiOblasť, prostredieDopravná dostupnosť a inžinierske sieteAko môžu inžinierske siete ovplyvniť cenu?Prístup na pozemokStav vašej stavbyZapojiť do predaja realitnú kanceláriu? Ako postupovať?Na čo si treba dať najviac pozor? Ceny nehnuteľností u nás stagnujú. Podobne ako všade inde. Nie je to nič zarážajúce, aj keď sa po všetkých integračných procesoch, ktorými naša krajina za posledné roky prešla, predpokladal úplne opačný proces. Takže ako dom čo najvýhodnejšie predať? Kde sú výhody realitnej kancelárie? A ako..

Bazény Bazény

Kam s bazénom?MateriálVodotesnosťOsvetlenieCelosezónne ošetrovanie bazénovAj vy riešite otázku, či je výhodnejšie chodiť dva krát týždenne na plaváreň, alebo jednorázovo investovať do stavby bazénu priamo na vašom pozemku? Bazény prestávajú byť považované na Slovensku za výsadu bohatej vrstvy a stále viac ľudí uvažuje o jeho výstavbe. Na čo všetko treba myslieť pri realizácii takéhoto projektu?Kam s bazénom?      Umiestnenie je asi tá najzákladnejšia časť. Bazén nesmieme postaviť na mieste, kde by nejakým spôsobom ovplyvňoval..

Ako si správne postaviť krb a kachle

--> Teplý nápoj v ruke, v pozadí hrá príjemná hudba a vy ste zabalení v hebkej deke. Keď sa k tomu pridá pohľad na plápolájuce plamene vo vašom krbe, tak si už iba poviete, že už nič pohodlnejšie si neviete predstaviť. Podobne sa môžete cítiť aj na svojej chate, keď si pred spaním zatopíte vo vlastnej kachľovej peci. Ak ste pritom aj gurmáni, tak každý vám môže potvrdiť, že jedlo pripravené v kachľovej peci je obzvlášť chutné a nesie v sebe akúsi arómu kuchyne starých mám. Krb a kachľová pec majú v sebe čaro zútulnenia príbytku a dodávajú..

Zabezpečovací prevod práva k nehnuteľnosti

V slovenskej spoločnosti dlhodobo rezonovala otázka rozporuplného konania nebankových subjektov, ktoré poskytli občanom pôžičky na základe zmluvy o pôžičke, pričom občania za splnenie svojich záväzkov vrátiť požičanú sumu spolu s príslušným úrokom „ručili“ svojimi nehnuteľnosťami. Súčasťou týchto zmlúv bolo ustanovenie o tzv. zabezpečení záväzku prevodom práva k nehnuteľnosti. A tak v mnohých prípadoch došlo k uzavretiu zmlúv, z ktorých vyplývajúce záväzky občania neboli schopní, a to i pri vynaložení dobrej vôle, plniť. V konečnom..

Bezdôvodné obohatenie musí byť vydané

Pred niekoľkými rokmi bolo založené spoločenstvo vlastníkov bytov, ktoré zahŕňa niekoľko domov na našej ulici. Toto spoločenstvo uzavrelo za účelom výkonu správy mandátnu zmluvu so správcovskou spoločnosťou, ide o spol. s.r.o. Po asi troch rokoch nastali problémy spojené s fakturáciou a s neprehľadným zvyšovaním poplatkov za výkon správy. Nepomohli ani osobné rokovania, ani písomné urgencie, nič. Podstata veci tkvie v tom, že nám ako spoločenstvu vlastníkov sú účtované poplatky, s ktorými nesúhlasilo naše valné zhromaždenie a naviac, správcovská spoločnosť..

Porozvodové otázniky - spor o vypratanie družtevného bytu

V roku 1977 mi spolu s manželkou bol pridelený družstevný byt, obaja sme boli členmi družstva. Tento byt som nerušene obýval a užíval. Požiadal som družstvo o prevod vlastníctva k tomuto bytu. V apríli a máji roku 2003 mi však zo strany družstva boli doručené výzvy na vydanie bytu, dôvodom bolo, že mojej manželke, s ktorou som neviedol dlhodobo spoločnú domácnosť, bol v roku 1990 pridelený družstvom iný byt a vraj som sa spolu s ňou družstvu písomne zaviazal tento byt odovzdať a presťahovať sa do novoprideleného bytu. V roku 2000 kedy sme sa s manželkou rozvádzali,..

Financovanie prác na bytovke domu

Keď sa obnova financuje prostredníctvom bankyNajlacnejšie požičiava štátMožnosti financovania obnovy bytových domovŠtátny fond rozvoja bývaniaŠtátna dotáciaAko dostať dotáciu ministerstvaStavebné sporiteľneKomerčné bankyPodmienky, za akých banky požičiavajú na obnovu bytovČo je pri poskytovaní úveru bankou dôležitéÚvery na obnovu bytového domu poskytujú komerčné banky aj stavebné sporiteľne, najvýhodnejšie však na tento účel požičiava štát.Keď sa obnova financuje prostredníctvom banky Na obnovu bytového domu si možno požičať aj od..

Dom na predaj

Nehnuteľnosti sa viažu ...


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.