Ste nespokojní so správcom domu? Rokujte alebo ho zmeňte!

 Chcel by som sa spýtať v súvislosti s výkonom správy domu podľa platnej zmluvy, ako najefektívnejšie postupovať pri kontrole správcu. Máme totiž uzavretú zmluvu o výkone správy domu so správcom (správcovská spoločnosť je s.r.o.), ktorého podozrievame z nekalej činnosti a postupom voči nám tým, že nedodržuje dohodnuté odsúhlasovanie dodávateľov prác a ich cenníky, nepostupuje hospodárne a efektívne voči nám (dodávateľské práce bývajú riadne predražené), rôzne vratky a poplatky, ktoré sú nám zasielané a na ktoré máme nárok, zdržuje na svojom účte, prehľad výdajov a príjmov, ktoré nám zasiela mesačne, je neprehľadný, nezrozumiteľný, peniaze z nášho účtu fondu opráv použil dočasne na iný dom a po mesiaci vrátil, a pod. Pri našich reklamáciách nám správca uvádzal, že všetko je v poriadku a podľa zákona, ničoho sa nedopúšťa, zúčtovania vraj dlhšie trvajú a pod. Keďže však nie je nikto z nás znalý v účtovníctve, nevieme oponovať a sme vlastne laici. Chceli by sme nejakú inštitúciu požiadať o vykonanie účtovnej kontroly našich účtov a postupu správcu, no nevieme, na koho sa obrátiť. Viacero ľudí nám radilo, že máme požiadať o audit nejakú audítorskú firmu, no úhrada takého auditu by nás finančne zruinovala. Na koho sa môžeme obrátiť? Môže v takomto prípade konať na náš podnet aj cez SOI, alebo sa obrátiť na políciu? Ďakujem.

 

Julián Ch., Bratislava

SOI nemá kompetenciu vo správcovstve bytového fondu

Žiaľ, Slovenská obchodná inšpekcia nemá na činnosť správcovských spoločností či už v zmysle zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ani podľa zákona č. 128/2002 Z. z., žiadny dosah. Základnou úlohou SOI je kontrola predaja výrobkov a poskytovania služieb spotrebiteľom na vnútornom trhu.

Správcom vášho domu je, ako uvádzate, právnická osoba, ktorá by mala mať v predmete podnikania alebo v predmete činnosti správu a údržbu bytového fondu. Túto činnosť správcu môže vykonávať len podľa tohto zákona č. 182/1993 Z. z. V súvislosti s vami uvádzanými závažnými domnienkami o netransparentnom a neprehľadnom vedení financií na účte vášho domu, príp. fondu údržby a opráv, uvádzam, že správca je povinný viesť samostatné analytické účty za váš a každý iný dom, ktorý spravuje, osobitne. Pritom prostriedky získané z úhrad za plnenia od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv - teda v zmysle predmetného zákona majetok vlastníkov - musí správca viesť oddelene od účtov správcu v banke, a to osobitne pre každý spravovaný dom.
Finančné prostriedky patria vlastníkom bytov
Dôležité pre vás ako vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktorí platíte správcovi za poskytované služby, je uvedomiť si jednu dôležitú skutočnosť - majiteľom účtu domu zriadeného správcom v banke ste vy - vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, a správca vášho domu je príslušný disponovať s finančnými prostriedkami na tomto účte a vykonávať k tomuto účtu práva a povinnosti vkladateľa podľa osobitného zákona o ochrane vkladov. Ide o zákon č. 118/1996 Z. z. o ochrane vkladov. Podľa zákona o ochrane vkladov je chránený aj vklad, ak vkladateľom je spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov, alebo správca bytového domu za vklady na účtoch bytových domov zriadených správcom bytového domu.
Žaloba, trestné oznámenie alebo rokovanie so správcom za účasti právnika
Majetok vlastníkov nie je súčasťou majetku správcu a správca tento majetok nesmie použiť na krytie alebo úhradu záväzkov, ktoré bezprostredne nesúvisia s činnosťou spojenou so správou vášho domu.Tak vyplýva z § 8 ods. 3  zákona č. 182/1993 Z. z. Správca nesmie využiť majetok vlastníkov ani vo vlastný prospech alebo v prospech tretích osôb. Podľa vami uvádzaných informácií však správca vášho domu použil vaše finančné prostriedky - teda peniaze z účtu vášho domu -  na iný účel, ktorý nesúvisel so správou vášho domu. Tu sa možno vyjadriť, že daný postup je v rozpore so zákonom a možno sa domáhať nápravy. Z hľadiska trestného práva môže ísť o dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu sprenevery, príp. trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku  podľa § 237 Trestného zákona. Predmetná vec by však bola už v kompetencii orgánov činných v trestnom konaní, na ktorých zisťovacej činnosti by spočívalo, či sa trestnosť činu preukáže alebo nie. Dovolím si vyjadriť neúplnosť zákona č. 182/1993 Z. z., nakoľko mu chýbajú ustanovenia upravujúce kontrolné mechanizmy, príp. sankcie v prípade porušenia zákona zo strany správcovských subjektov. Jedinou možnosťou je súdna cesta, teda podanie žaloby napr. z dôvodu bezdôvodného obohatenia, príp. o náhradu škody, ktorá by vám činnosťou správcu vznikla. Žaloba bude tzv. hromadná, t.j. že ju podáte všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov a v žalobe uvedené skutočnosti však musíte preukázať. Za tým účelom máte právo nahliadať do účtovných a iných dokladov súvisiacich so správou vášho domu a požadovať vyhotovenie odpisov a kópií.
Záverom posledná rada, ak ste nespokojní s kvalitou poskytovaných služieb, príp. s formou správy, môžete buď zmeniť správcu za iného alebo zriadiť spoločenstvo vlastníkov. Skúmajte tiež zmluvu o výkone správy, snáď v jej ustanoveniach je klauzula o prípadných postupoch riešenia sporov alebo sankcie. Komunikujte so správcom preukázateľným spôsobom, teda buď mailom alebo treba zápisnice z osobných rokovaní, príp. si na rokovania prizvite právneho zástupcu.
Čitateľské otázky adresujte na: lasak@defensa.skWWW.DEFENSA.SK 


Autor: Mgr. Ján Lasák

KTN: 02/11

Späť

Výber internetu do domácnosti Výber internetu do domácnosti

Pri vybavovaní domácnosti je dôležité myslieť na rôzne veci. A v dnešnej modernej dobe je internetové pripojenie jednou z tých dôležitejších. Stiahnutie si filmu na večerné pozeranie alebo sledovanie vášho obľúbeného seriálu v super-vysokom rozlíšení je závislé práve na rýchlosti vášho pripojenia. Preto vám dnes poskytneme informácie potrebné k správnemu výberu internetu práve pre vašu domácnosť. Výber internetových riešení pre domácnosť Internet ponúkajú najmä mobilní operátori, no i rôzni samostatní poskytovatelia...

Ochrana pred vlhkosťou v nehnuteľnostiach

Mať strechu nad hlavou a nohy v teple a suchu. Často obyčajné želanie mnohých ľudí, ktorí túžia po bežných veciach. Ale mnohokrát väčším problémom pri tomto želaní nebýva ani tak postaranie sa o vlastný príbytok, ale skôr udržanie sucha vo vlastnom príbytku. Zatekajúce a plesnivé steny mátajú totiž nejedného majiteľa rodinného domu či bytu aj v dnešnej dobe. Mnohokrát si preto dávame pri pohľade na takto prikrášlenú stenu otázku: „Kde sa vlastne stala chyba?"S vlhkosťou stien a plesňou sa stretávame pri veľkom množstve nehnuteľností. Bohužiaľ..

Škôlka - Bratislava a v iných veľkých mestách Škôlka - Bratislava a v iných veľkých mestách

Čo sa Vám vybaví, keď vidíte škôlku alebo len napísané slovo škôlka? Spomienka na detstvo, či zabudnutá povinnosť vyzdvihnúť dieťa.. Škôlka ale aj jasle pritom súvisia s bývaním a je veľkou výhodou mať škôlku poruke. Z tohto dôvodu poloha škôlky ovplyvňuje hodnotu bývania a kancelárií. Je to veľmi podobné ako keď si ľudia vyberajú prácu podľa vzdialenosti od ich bydliska alebo podľa možnosti parkovania, či prístupu verejnou dopravou. V každom prípade si vlastne prepočítavajú, koľko z ich života strávia cestovaním, nakoľko do práce chodia každý..

Nóvum v písomnom hlasovaní vlastníkov bytov- zjednodušenie účasti na správe bytového domu

Správca nášho domu nelegálne prevádzkuje kotolňu, ktorá patrí vlastníkom bytov a nebytových priestorov. Nemôže preukázať splnenie podmienok na podnikanie v tepelnej energetike podľa ustanovenia § 5 ods. 7 písm. a) zákona č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike. V mesiaci marci bola zrealizovaná zástupkyňou vlastníkov bytov, ktorá háji skôr záujmy správcu a nie je ochotná akceptovať vlastníkov bytov, akási podpisová akcia, kedy táto pani „chodila po bytoch“ a dávala podpisovať súhlas, resp. nesúhlas s istými otázkami, ktoré sa týkali správy..

Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva

 Som jedným z dvoch spoluvlastníkov záhrady v Senci. Keďže v poslednom čase medzi nami vznikajú čoraz častejšie problémy ohľadom jej užívania, chcel by som sa jej zbaviť. Svoju polovicu som už viackrát ponúkol druhému spoluvlastníkovi, ale na moju ponuku nereagoval a už dlhší čas na ňu neviem nájsť kupujúceho. So spoluvlastníkom sa vzhľadom na naše zlé osobné vzťahy nedá vôbec komunikovať. Ako mám ďalej postupovať? Jozef Bednár, Bratislava Vážený pán Bednár, spôsob vyriešenia Vášho problému je určený ustanoveniami Občianskeho zákonníka. Ak..

Predaj domu v exekúcii - nadobudnutie spoluvlastníckeho podielu

 Pred tromi rokmi som začal podnikať ako živnostník, no nedarilo sa mi. Z mojej činnosti mi zostali len dlhy, a čo čert nechcel, došla mi exekúcia. Keďže som nemal iný majetok, exekútor založil náš rodinný dom. Dom vlastnia dovedna štyri osoby, ja v jednej štvrtine. V rámci domu ešte má prenajaté priestory jedna firma, s ktorou máme nájomnú zmluvu. Obávam sa, že prídeme o dom ako aj o príjem za prenájom. Dá sa predísť predaju domu, môže nás žalovať firma, ktorej prenajímame priestor?Cyprián H., HlohovecPredpoklady na predaj nehnuteľnostiV prvom rade by..

Ceny nehnuteľností

Stavebné sporenie

Stavebné sporeniePrincíp a priebehVýhodyDôležité pojmyStavebné sporenie je dnes jedným z najefektívnejších nástrojov financovania bytovej výstavby nielen vo vyspelých západoeurópskych ekonomikách ale aj u nás. Prvým oficiálnym dňom, počas ktorého začala Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., vykonávať svoju činnosť, bol 16. november 1992. Prvá stavebná sporiteľňa a. s., bola prvou špecializovanou bankou tohto druhu v strednej a východnej Európe. Založili ju tri renomované európske bankové domy: Slovenská štátna sporiteľňa, š.p.ú. (v súčasnosti Slovenská..

Kúpa nehnutelnosti zaťaženej vecným bremenom alebo záložným právom na nehnuteľnosti?

Pred samotnou kúpou zaťaženej nehnutelnosti je vhodné, aby si kupujúci v prvom rade jasne ozrejmil, či skutočne chce nadobudnúť nehnuteľnosť s ťarchou alebo nezaťaženú nehnuteľnosť. Jeho postup závisí od toho, či nehnuteľnosť je nadobúdaná priamo konaním kupujúceho alebo cez sprostredkovateľa - realitnú kanceláriu. Kupujúci by si mal vyžiadať relevantné a najmä aktuálne doklady ohľadne predmetnej nehnuteľnosti, napr. originál  listu vlastníctva. Na liste vlastníctva, ktorý môže získať od predávajúceho, od realitnej kancelárie..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.